Filutova dílna

Elektronika, vychytávky a další věci

Martin

Proč se články loupou?

Rozhodol som sa postavit si fotovoltaický panel.

Najprv som začal malým viď. fotky. Mam ho zalepený asi štvrtý deň silikónom MS Unifix biela. Keď som články dával medzi, sklá boli ok. Na druhý deň som zo spodnej strany jedného článku spozoroval jemné odlupovanie sivej hmoty. Na tretí sa odlupovanie rozširovalo a pribudol ďalší článok kde začalo odlupovanie. Štvrtý deň je dnes, tak som to odfotil a poslal Vám.

Prosím Vás viete mi s tým poradiť kde sa stala chyba?
Pokiaľ to nezistím na veľký panel ani nechcem pomysleť.

Pokiaľ som dal články medzi sklá boli na stole prikryté asi mesiac, môže to mať nejaký súvis?

ďakujem

Martin

 

 

 

 

 

 

« Předchozí příspěvek
Další příspěvek »

12 reakcíZanechte komentář: →

 1. experimentator

   /  24.1.2013

  Ten silikon je neutrální nebo smrdí kysele?

  Odpovědět
 2. Profa

   /  24.1.2013

  To je zajímavé,já jsem si udělal taky panel a tmelil MS unifix clear bez zápachu na bázi polymerů(čteno ze štítku tmele) a mám ho už 2 roky a nic se neděje….

  Odpovědět
 3. Martin

   /  24.1.2013

  Áno na štítku je napísané že je bez zápachu ale predsa trochu kyselé cítiť je. Už mi to napadlo 4 články a je z toho dosť bordelu vo vnútri. Počkám kým to prestane, panel otvorím, vyprášim, znova zlepím a budem dúfať že sa to už nestane.

  Odpovědět
  • Profa

    /  24.1.2013

   je mi to líto a nemyslel jsem to špatně,jen jsem chtěl napsat přesně typ tmelu který jsem použil.Zatím se mi uvnitř panelu nic neděje.Použil jsem články z aukra od “Honzajso”.Pracoval jsem podle zkušeností “Filuty” při stavbě.Skla panelu jsem k sobě přitisknul v pokojové teplotě a vzdálenost mezi nimi je minimální…panel má tloušťku asi 9 mm při sklech 2 x 4mm.

   Odpovědět
   • Filuta

     /  24.1.2013

    Já použil bílý MS unifix, a to proto, že mi to poradil technik z firmy Den Braven. Není agresivní, odolává UV záření a také při vulkanizaci odebírá ze vzduchu vodu. Když jsem s ním pracoval, byl cítit úplně jinak, než klasické silikony. Podle mě kyselý vůbec nebyl. Zítra, pokud na to nezapomenu, se podívám na můj první panel zezadu. Je starý 2 roky a všechno je v pohodě. Ze předu vypadá jako když bych ho včera vyrobil. Tu zadní stranu nevím, nekoukám na ni.
    Martine, kde jsi koupil ty články? Možná zkus kontaktovat toho, kdo ti je prodal, jestli neví, co se to s nimi děje, možná je to vadná série.

    Odpovědět
    • Filuta

      /  27.1.2013

     Dneska jsem koukal na zadní stanu panelů a jsou netknuté, nikde se nic neloupe, žádná vlhkost, praskliny, nic. Panely zezadu vypadají stejně, jako když jsem je vyráběl.

    • Martin

      /  28.1.2013

     články sú z Ebay – u takže u predávajúceho nič nevyriešim :)

 4. daton

   /  1.2.2013

  Evidentne jde o chemickou reakci povrchu zadni steny a to s nejvetsi pravdepodobnosti jako dusledek kyseleho prostredi uvnitr. Rozhodne neotalejte s otevrenim panelu a zmenou silikonu treba za jinou sarzi nebo jineho vyrobce tmelu nejlepe polyuretanoveho nikoliv silikonu.

  Odpovědět
  • Filuta

    /  2.2.2013

   Je to divný. Prý použil MS Unifix a ten jak víme je to nejlepší. Leda, že by se stala někde při výrobě chyba a obsah kartuše byl obyč. kyselý silikon.

   Odpovědět
 5. Pavel P

   /  10.3.2013

  Jestli to nezakrývá předek článků tak bych to neřešil. Rozlepením hrozí poškození článků.

  Tmel opravdu nemá být kyselý. Dej foto kartuše.

  Na první pohled to bohužel vypadá na vadu článků. Nebo nějakou agresivní pájecí kapalinu.

  Odpovědět
 6. Black

   /  26.3.2013

  Zdravím,

  jsem trochu z oboru, tak přidám svůj názor k problému.
  Myslím si, že to bude tím silikonem, ne nekvalitními články. U klasických nejrozšířenějších silikonů probíhá vulkanizace odpařováním kyseliny octové.
  Která se navíc “uzavře” v relativně malém prostoru (vulkanizace se nejprve nastartuje na okrajích panelu). V případě použití neutrálního silikonu (vulkanizace probíhá reakcí se vzdušnou vlhkostí) by k rozleptání článků docházet nemělo
  Další varianta je použít polyuretanové tmely, nebo tmely na bázi MS polymerů

  PS: díky administrátorovi za super stránky!

  Odpovědět
 7. Pavel P

   /  19.10.2013

  Tak komentář po dalším půl roce – všech mých 5 postavených panelů jede spolehlivě, články jako nové i po 2 letech od instalace. Jak jsem tu už kdysi psal, po roce jeden ztratil těsnost, tak jsem ho přetěsnil znovu. Od té doby bez problémů.

  Odpovědět

Zanechte reakci