Filutova dílna

Elektronika, vychytávky a další věci

Kocour Felix

Zamyšlení nad zabezpečením rekreačního objektu

Možná někdo řešíte podobný problém. Využíváte rekreační objekt na odlehlém místě bez přípojky el. energie. Taková ztracená varta je přímo magnetem pro nenechavce. O instalaci solárního panelu pro dobíjení si z tohoto důvodu můžete nechat zdát. Pokud máte zavedenou klasickou síť 220/380V je na trhu dostatek různých zabezpečovacích zařízení. Jak ale celý systém koncipovat, pokud máte k dispozici pouze 12V akumulátor s omezenou kapacitou.

Uvažoval jsem v podstatě o dvojím způsobu jak zapojit GSM alarm

1) Alarm by byl zcela vypnutý a aktivoval by se prostřednictvím mechanického kontaktu (okna, dveře) přes přídržný kontakt relé.

2) Alarm by byl vypnutý, ale zapínal by ho samostatný obvod s čidlem, který by byl stále zapnutý.

Toto zapojení by umožnilo použít elektronická čidla (pohybové, kouřové). Na druhé straně má trvalý odběr.

Zatím se mi bohužel nepodařilo sehnat GSM modul který by uměl poslat zprávu o svém zapnutí. Obecně se předpokládá, že je celý systém trvale zapnut a napájení z 12V akumulátoru je bráno pouze jako záloha.

Máte někdo nějaké zkušenosti s podobnou instalací?

 

Za jakékoliv podněty předem děkuji.

« Předchozí příspěvek
Další příspěvek »

10 reakcíZanechte komentář: →

 1. Mildhouse

   /  10.3.2013

  Ahoj. Zkus Flajzar.cz ten ma tech GSM bran spoustu…

  Odpovědět
 2. Michal

   /  10.3.2013

  Já nedávno instaloval tento: http://www.puhy.cz/gsm-spinac-iqsd-gsml-drive-gs300-din-gsm-ovladani-na-din-listu-1160.html

  a sms posílá při připojení(zapnutí),, je lacinější než u Flajzara, ale nastavuje se jen pomocí sms..

  Odpovědět
 3. daton

   /  12.3.2013

  Proc tedy nevytvorite dostatecne vykonny solarni system, ktery by stacil napajet sensory i gsm branu ? Predpokladam ze jediny problem by mohl nastat v obdobi prosince a ledna ale to je stejne napad techto objektu relativne nejnizsi.
  Myslim ze jde jen o to sehnat dostatecne nizkospotrebova zarizeni a navrhnout system.

  Odpovědět
 4. blesk

   /  12.3.2013

  Právě že to nemůže, panely by mu čmajzli hned… tak jsem to pochopil já.

  Odpovědět
 5. daton

   /  12.3.2013

  A co dát panel pod střešní okno?

  Odpovědět
 6. Kocour Felix

   /  12.3.2013

  Objekt je v lese s malým osvitem , bez střešních oken a navíc to Blesk pochopil velmi správně ;-)
  KF

  Odpovědět
 7. David

   /  7.4.2013

  Tak tenhle problém jsem vyřešil kamarádovi.Měl stejné pomínky pro provoz jako ty.Odlehlý objekt bez připojení na síť 230v a nemožnost instalace fptovoltaických panelu z důvodů kradeže.Sháněl rady a každý radil autobaterku a GSM modul.Což je rozumný,ale podle mého názoru zbytečně drahý ikdyž by se člověku podařilo sehnat použité komponenty.Já jsem mu to vyřešil jednoduše,stačí k tomu STARÝ mobilní telefon(v tomto případě to byla NOKIA 3310 – mobilní telefon musí mít mechanickou klávesnici!!!) + tři ALKALICKÉ baterie pro jeho provoz(duracell-z důvodu dlouhé životnosti) a tři časové obvody pro “opožděné” zapnutí s funkcí časově nastavitelného zapnutí+alkalické baterie pro provoz časových obvodů. A konečně SIM kartu(u které je kvůli tomuto zařízení nejvhodnější “RODINNÝ” paušál který by byl společně placený z učtu vaší “normálně” používané SIM karty,protože toto zařízení pracuje jen na principu “prozvánění” což podle mě stačí aby člověk věděl,že má doma zloděje,a proto je finančně vyhodnější neplatit za tuto SIM v “GSM alarmu” jakýkoliv paušál nebo kredit.A pokud se tyhle všechny věci podaří výhodně skolubit do hromady tak má skoro nulové finanční náklady:-)

  Zařízení pracuje tak,že je stále neaktivní(mobilní telefon je vypnutý.Na hlídaných místech jsou magnetické spínače,které při vniknutí do objektu “GSM alarm” zapnou. Je to postavené tak,že spínač na okně aktivuje všechny tři časově zpožděné obvody-šechny mají jako koncový spínač relé-relé jen pro jistotu,aby byli oddělené od obvodů mobilniho tel. …. první obvod zapne telefon přez tlačítko ON/OFF doba sepnutí cca 2 sekundy(potom jeho relé vypíná!!!) = telefon je zapnutý a přihlašuje se na síť GSM(to se musí vyzkoušet na místě jak dlouho to trvá a podle toho seřídit časové sepnutí druhého časového obvodu,který přez funkci mobilního telefonu”rychlá volba tel.čísla” “stisknutím” jednoho tlačítka na numerické klavesnici aktivuje rychlé vytáčení na kterém je naprogramované vaše tel číslo(doba sepnutí relé se taky musí naladit podle telefonu 3až5 vteřin-poté relé vypíná a “GSM alarm” vás prozvání … následuje třetí obvod který po jedné minutě “prozvánění” vašeho mobilu celé zařízení opět úplně vypne.
  Samozřejmě,že SIMkarta “GSMalarmu NESMÍ!!!! být uzamčena PIN kodem jinak celé zařizení nefunguje.Bohužel jiné a přesnější informace k tomuto zařizení nemohu poskytnout,protože všechny tři použité časové obvody byli zakoupeny jako hotové v obchodě s elektronikou,který již neexistuje.A objekt ve kterém je zařízení namontováno byl prodán i s ním.

  snad jsem vám aspoň trošku napověděl.

  David

  Odpovědět
  • jenda

    /  3.1.2015

   Pri odjezdu z chaty poslu na vypnuty mobil sms. V okamziku, kdy se zapne mobil, prijde mi zprava o doruceni a vim, ktera bije.

   Odpovědět
 8. Karel

   /  11.1.2015

  S problémem ochrany chaty jsem se taky setkal. Několikrát jsem měl vykradenou chatu.
  Škoda nic moc, spíš mě štvala rozbitá okna, dveře.
  Mám na chatě fotovoltaický systém a tak jsem si chtěl pořídit GSM alarm.
  Na trhu je spousta výrobků za celkem dnes už dobrou cenu, ale mě se do ochrany chaty
  nechtělo investovat zbytečně moc. Nakonec jsem zvolil Mini GSM Alarm který je opravdu levný. Stál mě cca 400,-kč. Zde je příklad tohoto alarmu: http://www.ebay.com/itm/Mini-PIR-Alert-Sensor-Infrared-GSM-Wireless-Alarm-Monitor-Motion-Detection-FO-/291326638642?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item43d46bba32
  Alarm funguje opravdu spolehlivě a je ž MOC citlivý. Reaguje totiž i na zvuk a spouštěl ho i tikot hodin! Což jsem poznal když mě přišlo upozornění a já si následně poslechl v telefonu nahrávku proč byl alarm spuštěný. Po vypnutí hodin je alrm v pohotovostním režimu a já doufám, že kdybych náááhodou byl poctěň nečekanou návštěvou, tak že mě o tom nezapomene informovat :) !

  Odpovědět

Zanechte reakci