Filutova dílna

Elektronika, vychytávky a další věci

FSOFT

Solární nabíječka

Co budeme potřebovat

20-30 ks solárních článků – 150 Kč (započítány jsou i propojovací pásky a tužka s pájecí tekutinou

Sklo (záleží na velikosti panelu)

Kondenzátory

Stabilizátor napětí

 

Pájení

Pájení bylo snad úplně ze všeho nejhorší. Než jsem na to ze začátku přišel, podařilo se mi zničit asi 6 těch článku 52×19. Pájecí pásky, které mi přišly, nešly vůbec ke sběrnicím přiletovat. Ani ta tužka nepomohla. Pak mě napadlo zkusit dát jen opravdu kapičku cínu. A ono to fungovalo. Těch dalších 15 kousků jsem měl hotové ani ne za 10 minut.

 

Zapojení

Články jsem k sobě zapojoval sériově. Na svém panelu mám 20 článků a za ideálních podmínek mi panel dává nějakých 11Voltů. (Dneska, když je ale hodně podmrakem, nabíječka moc nefunguje, takže doporučuju těch 40ks) Mám v plánu udělat ještě jeden stejný panel a spojit je oba dohromady.

Pro usměrnění napětí jsem použil stabilizátor napětí 7805 (viz schéma).Na stabilizátor jsem ještě napojil 2kondenzátory 4n7. Dokáže pojmout až 30 voltů a usměrnit je na 5, který potřebuje telefon. Původně jsem to chtěl udělat jako JirkaK přes diody, ale to jsem zavrhl, protože prý když se dioda porouchá, bude to, jako by tam nebyla a měl bych po telefonu. Původně jsem ještě chtěl použít step-down měnič, ale neměl jsem ho do panelu kam zabudovat. Toto řešení se mi zdá spolehlivé a snad bude dlouho fungovat.

 

USb konektor

USB konektor jsem vyndal ze starého PC z USB karty. Černý drát a stínění jsem dal na minus a červený drát na plus. Dráty data plus a data minus jsem odštípl a nezapojoval.

Rámeček

Rámeček jsem udělal dřevěný, jak je vidět na fotkách, články jsou mezi dvěma skly a je to přelepené kartonem.

 

Rozpočet

Celkem mě nabíječka vyšla asi na 250 Kč. Nepočítám to USB

Solární články jsem objednával z www.eco-worthy.com

 

Tato nabíječka by nikdy nebyla dokončena díky pomoci lidí z webu filtovadilna.cz, svetelektro.com a pana Zděňka Batíka. Za tyto rady všem děkuji.

 

 

« Předchozí příspěvek
Další příspěvek »

17 reakcíZanechte komentář: →

 1. blesk

   /  18.9.2013

  Pěkné, jenom škoda toho 7805, kdyby se tam dalo lm2596, tak vychází 2x větší výkon.

  Odpovědět
  • fsoft - Pavel Frček

    /  18.9.2013

   Ještě mám v plánu ještě 1 a tam chci dát právě LM2596.

   Odpovědět
 2. Daton

   /  18.9.2013

  Ahoj jo toto je klasická velmi jednoduchá ale spolehlivá konstrukce, která bude fungovat vždy. Step down měnič lze koupit i v bazaru jako vyřazený adapter na navigace, nabíječku na telefon a tak podobně do auta (na autozásuvku). V bazarech je mívají za 20kč i méně a je to bez práce. Na vstupu snese takový měnič i 20V a většinou dává 5V 2A ale pozor někdy výrobci dávají do těch hodně levných také jen obdobu 7805 proto doporučuji kupovat s proudem vyšším jak 1A potom tam bude měnič s velkou pravděpodobností.
  Ještě pro Fsofta dvojnásobný počet článků ti nepomůže pokud nesvítí tak články prostě dávají málo z rozptýleného světla získáš tak pouze 10 -30% výkonu víc ne. Zkrátka je to solár :-)

  Odpovědět
  • Filuta

    /  18.9.2013

   Všude se píše, že lion-ky musí mít nabíjení řízené elektronikou. A kde se ta elektronika skrývá? Ta je vždy v zařízení? Tudíž když si chci vyrobit USB nabíječku, stačí mít jakýkoliv zdroj 5V, nebo to chce mít i něco s proudovým omezením, aby si dané zařízení nebralo moc proudu a nehrozil výbuch?

   Odpovědět
 3. Daton

   /  19.9.2013

  No pokud máš zařízení s tím akumulátorem pak tam většinou ta elektronika bývá pokud ale chceš nabíjet jednotlivé Li-ion články pak musíš mít elektroniku co má maximální napětí 4.1V víc se do li-ion ani do li-pol nesmí pustit některe zvladnou i 4.2 ale rozhodně bych to netestoval.

  Odpovědět
  • Filuta

    /  20.9.2013

   Jedná se mi o běžné přístroje co se nabíjí přes USB: mobil, navigace, tablet, mp3 přehrávač……….. Takže nabíječky k těmto přístrojům, co jsou vždy součástí balení, jsou jen obyčejné zdroje, bez řídící elektroniky, ta je v přístrojích? Tzn. tyto přístoje můžu klidně napájet třeba z 7805? :-)

   Odpovědět
 4. daton

   /  20.9.2013

  Ano muzes proudove omezeni v zasuvce sice je ale ne pro tyto pristroje ale vetsinou pro desku co to poskytuje. Zkratka staci ti jakykoliv zdroj 5V a muzes nabijet :-)

  Odpovědět
 5. Daniel

   /  1.12.2013

  Jakej ti to dává proud?

  Taky jsem stavěl panel na mobil, má zkratovej proud Ik=1,2A a jmenovité napětí 5V.
  https://skydrive.live.com/redir?resid=28F548D7E2143F62!33658&authkey=!AJUTLpIcQ5_TDhs&ithint=folder%2c

  Problém nastává ještě v zapojení datových vývodů, ten sem sám tak snadno nevyřešil, tak jsem koupil step up a už se mi to nabíjelo kolem 800mA.

  Odpovědět
 6. Filip Buček

   /  3.3.2014

  Dobrý deň chcem sa opýtať odkiaľ kupujete tie solárne články. tak aby som nepreplácal clo a daň z dovozu.

  Odpovědět
 7. Honza

   /  23.7.2014

  Dobry den, kdybych chtel tuto nabijecu pouzit na dobijeni normalnich baterii, co bych zde musel pridelat, aby se regulovalo napeti podle napeti v baterii? Predem dekuji.

  Odpovědět
 8. Pepík

   /  23.8.2014

  dobrý den
  mě by zajímálo kde se dají sehnat ty články rád si to vyrobím sám ale kde a za kolik je dostanu Děkuji

  Odpovědět
 9. Petr

   /  25.8.2014

  Dají se sehnat na ebay.com, nebo na aukru.cz
  Já osobně bych si však panel už nedělal. Dají se koupit za dobrou cenu viz…

  125 W za 1950,-

  http://aukro.cz/solarni-panel-avancis-powermax-strong-125wp-i4520776910.html

  Odpovědět
 10. Štěpán

   /  4.3.2015

  Zdravím, chci se zeptat jaký proud dává vaše nabiječka ? :) Mám v plánu si také postavit solární nabíječku a tak se chci zeptat jaké panely s jakým proudem koupit :) Děkuji za odpověď :)

  Odpovědět

Zanechte reakci