Filutova dílna

Elektronika, vychytávky a další věci

Solární panely – zima, mráz

Když klesla teplota pod nulu, začala se na panelech tvořit námraza. Je to stejné, jako když máte auto někde venku přes noc. Ráno přijdete a musíte všechnu námrazu seškrábat. Zkoušel jsem nechat panely rozmrznout samovolně. Když vyjde slunce, panely se během 2 hodin rozmrazí (tedy pokud není zrovna -20°C). Jinak stačí mechanicky očistit a je po problému.

Přes zimu je slunce nízko nad obzorem, proto jsem panely nastavil skoro kolmo vůči zemi. Pokud ale začne sněžit, stejně nějaký sníh na panelech zůstane a celé je zastíní. Zase stačí panely očistit, nebo počkat a slunce sníh roztaví. Nevýhodou je, že nemám automatické natáčení panelů(tzv. tracker). Mám je natočené na polední slunce. Přijdu tím pádem o ranní a večerní světlo. Když se stane, že slunce svítí třeba jen několik hodin ráno, tak z toho skoro nic nemám, protože sníh na panelu to ranní slunce nepustí. Když se už blíží poledne a slunce má sílu roztavit sníh, zajde a je po energii. Zjistil jsem tedy, že v zimním období, kdy je málo slunečných dnů, je nejlepší panel chodit pořád natáčet, aby byl kolmo ke slunci a čistit ho.

Měl jsem částečně obavy, jestli se nebude uvnitř panelu i v tom málu vzduchu co tam zůstal srážet vlhkost. Panel vypadá jako když jsem ho včera vyrobil. Ani kapka vody, pára, zamlžené sklo, prostě nic. Tak jsem zvědavý, jak si povede v létě, až se do něj pořádně opře slunce :-)

« Předchozí příspěvek
Další příspěvek »

16 reakcíZanechte komentář: →

 1. Tomaš

   /  14.10.2011

  Pekne ! A čo keď prídu krúpy ?

  Odpovědět
  • Filuta

    /  14.10.2011

   Tak panel nastavím kolmo k zemi, takže se mu nic nemůže stát. (panely jsou v držáku a dají se naklánět podle potřeby)

   Odpovědět
 2. Tomaš

   /  14.10.2011

  Jasne ale čo ked niesi doma a v lete pride burka?

  Odpovědět
  • Filuta

    /  14.10.2011

   Snažím se hlídat si velké bouřky a pokud mají přijít, sklápím panely. Když bych jel někam pryč, tak je sklopím taky, protože když nejsem doma, nepotřebuji vyrábět energii = nevadí, že nejsou kolmo ke slunci :-)

   Odpovědět
 3. Pavel P

   /  14.10.2011

  Já bych se nebál. Provázaná 3mm skla silikonem, nebo dokonce 4mm to v pohodě vydrží.

  Většina prodávaných panelů má JEN JEDNO 3,2mm SKLO…

  Odpovědět
  • Filuta

    /  15.10.2011

   Jenže jejich 3,2mm sklo, se nedá vůbec porovnávat s mým z garáže vytaženým, starým, použitým sklem, které jsem mezi sebou ani uprostřed nespojil silikonem. Používají nějaká speciální tvrzená skla.

   Odpovědět
 4. Pavel P

   /  15.10.2011

  No když vidím tolik rozbitých panelů na Aukru, tak to jejich sklo zas tak dobrý asi nebude. Někde jsem četl, že je sice tvrzené, ale o to víc křehké. Nejdražší panely mají 4mm skla.

  Odpovědět
  • Henry

    /  14.11.2012

   Dělám pro firmu, která staví a servisuje FVE a v drtivé většině vzniklo poškození panelu kamínkem odlítlým od sekačky. Panely po krupobití jsme neřešili ještě ani jednou.

   Odpovědět
 5. Tomaš

   /  16.10.2011

  Takže aké sklo by som mal použiť na prednú stranu panela ? Aby sa mi panel nerozbil keď prídu krúpy. Rok čo rok sú búrky horšie a silnejšie a to mi roby veľkú starosť. Aké skla používajú certifikovaný výrobcovia panelov a vôbec ,dá sa niečo nájsť len tak “u sklenára” ? :)

  Odpovědět
  • Profa

    /  17.10.2011

   Já když jsem sháněl skla na panel,tak jsem se ptal ve sklenářství i po tvrzených.Nabídli mi ho za cenu 1m/2 (4mm) za 1200!Jelikož panel budu mít ve svislé poloze,nebral jsem to.

   Odpovědět
 6. Tony

   /  17.1.2012

  No já nevím,jestli by obyčejné i tvrzené sklo vyhovělo. Já jsem se dočetl,že je to antireflexní sklo,aby propouštělo co nejvíce světla. Asi by to nebylo to pravé.

  Odpovědět
 7. Kamil

   /  17.2.2013

  -a čo ak mam chatu ? takže nemam možnosť sklopiť solar kedy sa mi zachce alebo ked prichadza burka
  -planujem kupiť članky 3×6 (40ks by mali mať 72w) …. ratam s tym že je to max. vykon ktory dosiahnem len za idealnych podmienok a idealne nieje nič.
  Za aku dobu to asi nabije pb aku 70Ah (v lete za slnečnych podmienok a v zime keď sa stmieva oveľa skôr) ? chata je využivana vikendovo .Vďaka za odpoveď

  Odpovědět
 8. experimentator

   /  18.2.2013

  Nabije to tak za 20 hodin, když svítí. V zimě taky, jenže to svítí málokdy.
  Mám panely na pevno a za mizerného počasí všřím, že to dobře dopadne.

  Odpovědět
 9. Kamil

   /  18.2.2013

  Čiže 1 deň to je v pohode nad očakavania :) …. a dalo by sa zo slnka trebars “pohnuť” s mikrovlnkou? … Predsa 1400w prikonu neni sranda aj menič je drahy … Alebo ohrievač 1kw

  Odpovědět
 10. experimentator

   /  19.2.2013

  Divné počty, jeden den těžko. 20 hodin, když na panel svítí Slunce. Kolik hodin za den to může být?

  Odpovědět
  • Kamil

    /  19.2.2013

   20hodin a 24 no to je fuk … ne vždy je slnečno …skor ma trapi predošla otazka

   Odpovědět

Zanechte reakci