Filutova dílna

Elektronika, vychytávky a další věci

Jak články zapojit?

Solární článek je velice tenký a křehký. Na přední straně (té modré) jsou vodorovné sběrnice, které kříží svisle dva proužky. Ty mají záporný pól = mínus. Na ně se pájí propojovací pásky.  Na spodní straně článku, který je pokovený,  jsou čtverečky . Ty mají pól kladný = plus. Na ně se také pájí propojovací pásky.

Jeden solární článek dá napětí 0,5-0,6V. Ani tolik nezáleží na síle světla, pokud na něj není připojená zázěž, tohle napětí na něm naměříme. Napěťově se moc nemění.  Zdá se to málo, jenže článek má sice malé  napětí, ale všechno dožene svým velkým proudem. Při plném osvícení by měl dát proud řádově v Ampérách. Záleží však na jeho velikosti.Čím je článek větší, tím více proudu je schopen dodávat, a tím se zvyšuje výkon celého panelu. Konkrétně můj typ článku, co jsem použil na stavbu, dá až 2,75A. Jenže článek se proudově chová jinak, než jak to bylo s napětím. Svůj maximální proud článek dá, ale jen za podmínek, že na něj bude svítit prudké slunce a že bude ke slunci kolmo. Stačí jen malé odklonění od kolmice ke slunci, nebo trošku zatažená obloha a článek rázem místo maximálního proudu dá třeba jen čtvrtinu. Takže výkon panelu také klesne.

Výkon článku se dá velmi lehce spočítat.

Platí, že : výkon(P) = napětí(U) krát proud(I).

P = U x I

Když vezmu můj článek , který má napětí 0,55V a dá proud až 2,75A, tak mi vyjde výkon : P=0,55×2,75  přibližně P=1,5W

Tuto hodnotu bych bral jen jako orientační. Když bych chtěl znát výkon panelu, tak bych radši naměřil napětí na panelu, které dá při proudu třeba 2,5A a hodnoty bych vynásobil. Pak bych s klidem mohl říct, že můj panel má výkon při plném slunci  tolik a tolik Wattů. Napětí na panelu, je nutné měřit při zatížení. To znamená, když z panelu odebírám proud  a nejlépe skoro maximální, né však dát panel do zkratu. Protože když se článek zatíží, jeho napětí klesne.

Zde na profesionálním panelu vidíte, jak se panel chová vzhledem k zátěži. Panel má 36 článků.  Napětí naprázdno je 22,1V, zatímco při jmenovitém výkonu klesne na 17,7V. Když si tedy vynásobíte  jmenovité napětí s jmenovitým proudem, dostanete reálný výkon panelu ve Wattech. 17,7×7,63=135W

Takže je zřejmé, že napětí na prázdno je vždycky větší, než napětí při zatížení. A proud jmenovitý je jen o trošku menší, než proud zkratový. Napětí klesne nejen při zatížení, ale také když slunce panel ohřívá. Je tedy nutné použít víc článků, než kolik by stačilo na 12V. Panel musí mít rezervu, aby za různých podmínek mohl stále nabíjet akumulátor a neklesnul jeho výkon. Články se zapojují do série nejčastěji v počtu 36ks.

Sériově

zamená, že spojuji články “za sebou”, jako když k mašince připojuji vagónky. Ke konci prvního vagónku připojím začátek druhého vagónku. Na konec druhého vagónku připojím začátek třetího vagónku…  Mění se tedy pouze délka vlaku. Jeho šířka je stále stejná. Tzn. čím víc vagónků, tím větší výsledné napětí, při stále stejné šířce = proudu. U solárních článků je to to samé. Z prvního článku použiji mínus jako začátek. Dál pokračuji tak, že plus prvního článku připojím na mínus druhého článku. Plus druhého článku připojím na mínus třetího článku. A tak dále… na posledním článku budu mít plus jako konec série.

Sériovým zapojením solárních článků zvyšuji výsledné napětí panelu. Proud panelu však bude stejný, jako proud jednoho článku.

Příklad: (dejme tomu, že mám články. Jeden článek má napětí 0,5V při proudu 2A). Zapojím 4 články do série . Vznikne mi panel, který má napětí 2V a dá proud až 2A .

Paralelně

znamená, že spojuji články “vedle sebe”. Spojím tedy všechny plusy článků  a všechny mínusy článků.

Paralelním zapojením solárních článků zvyšuji výsledný proud panelu. Napětí panelu však bude stejné jako, napětí jednoho článku.


Příklad: (dejme tomu, že mám články. Jeden článek má napětí 0,5V při proudu 2A). Zapojím 3 články paralelně . Vznikne mi panel, který má napětí 0,5V a dá proud až 6A .

Sério-paralelně

znamená, že série o stejném počtu článků, spojím paralelně. Podmínkou je mít všechny série stejné. Nemůžu třeba spojit sérii o 9 článcích se sérií o 7 článcích.

Sério-paralelním zapojením, si můžu udělat panel jaký chci. Počtem článků v jednotlivých sériích si volím napětí panelu , zatímco počtem paralelně propojených sérií, si volím proud panelu.

Příklad: (dejme tomu, že mám články. Jeden článek má napětí 0,5V při proudu 2A). Zapojím 10 článků  do série. Získám tak sérii s napětím 5V. Těchto  sérií si vyrobím 10 a spojím je paralelně.  Získám tak panel o napětí 5V a proudu až 20A. Celkem bych tedy potřeboval 100ks solárních článků. Vypadalo by to takhle:

« Předchozí příspěvek
Další příspěvek »

102 reakcíZanechte komentář: →

 1. Jindrich

   /  10.11.2013

  Když to zapojím sério paralelním tak budu mít napětí 20V a proud 1,12A? ten jeden článek dá 0,28A
  dík za odpověď

  Odpovědět
 2. experimentator

   /  10.11.2013

  Když zapojíš 2 serie (řady), tak napětí bude poloviční (10V) a proud dvojnásobný (0,56A). Stejně se to dá přepočítat na jiné množství článků v serii.
  V tvém případě je nutné znát přesné zadání – to je skutečný potřebný proud do spotřebiče. Nabíječka , kde je uveden proud 1A má určitě velkou rezervu. Mobil se bude nabíjet i při proudu 0,1 A, jen to bude déle.
  U solárního článku nikdy nedosáhneš maximální uváděný proud, ten je jen za přesně daných podmínek.
  Pokud to dobře chápu, v tvém případě zapoj do serie 20 článků, pak ještě 20 článků. Budeš mít napětí asi 10V. To celé spoj a na výstup dej 5V stabilizátor (pro jistotu).
  DC DC měnič to nejspíš neutáhne.

  Odpovědět
 3. Jindřich

   /  11.11.2013

  Mám již sletovaných 5 sériií po 10 článkách. Ty série k sobě spojím paralelně? Budu mít tedy jaké napětí a jaký proud? A jaký stabilizátor bys mi doporučil?

  Dík

  Odpovědět
 4. experimentator

   /  11.11.2013

  Kolik asi může dát 10 článků, když má každý 0,5 Voltu?

  Odpovědět
 5. Jindřich

   /  13.11.2013

  no a vadí když se mi jeden článek v tý sérii na konci trochu ulomil? přiletovaný a funkční je. tady na webu je napsáno, že to musí být série o stejném počtu při tom sérioparalelním.
  mám spájených 5 sérii a zapojím je paralelně. jaký ten stabilizátor bych měl dát?

  díky za odpověd

  Odpovědět
  • blesk

    /  15.11.2013

   No nevadí, napěťově to bude pořád stejný, ale proud bude omezen nejmenším článkem sérii. Takže budeš mít 4x co bude dávat 0.25A. Ale ta 5tá série bude dávat například 0.1A kvůli tomu jednomu článku. Takže celkově to bude kolem 1.35A záleží jak velká je odlomená část.

   Odpovědět
 6. filip

   /  3.5.2014

  dobry den mam dotaz ted mam na strese namontovane 2 panely 210 W 36v a 2 trakcni baterky chtěl bych k nim pripojit ještě další panely mam tu ale jen z chalupi která se prodale a ty maj 190W 36 v max 45 v lze je dat k sobe nebo ne a ještě jeden 175w 36 max 43 v ? dekuju za odpověď

  Odpovědět
 7. daton

   /  4.5.2014

  Zdravím, všeobecně je možné spojovat paralelně panely které mají stejné parametry. Tedy měly by se shodovat jak v maximálním tak pracovním napětí. Tedy pokud mají ty 210W a 195W púanely stejně obě napětí pak je lze spojit. Přípustný je ještě malý rozdíl tak kolem 1V. Ty 2 V u posledního panelu jsou poměrně hodně ale možná by se dal paralelně připojit taky ale přes 10A shotkyho diodu ta by zamezila zpětněmu proudu do panelu.

  Odpovědět
 8. beast

   /  4.8.2014

  panove jsem elektrikar zacatecnik a potreboval bych poradit. Potrebuju vistupni narametri 5v 3A ze solarnich panelu

  Odpovědět
  • Rcz

    /  13.8.2014

   Takovým parametrům zhruba odpovídá panel s 18 články 156*78mm . Tedy to, co můžete vidět na obrázku i Filutova prvního panelu – http://www.filutovadilna.cz/panely/prvni-panel takto by to mělo maximálně dávat 9V a 3.6A což je rezerva… 5V 3A by to mělo dát s přehledem…

   Odpovědět
  • havel

    /  1.7.2015

   Tak hochu, velmi jednoduše, zvol solár, který bude mít stejné napětí, tj 5 V , to musí bejt. Ohledně proudu, pokud budou stejné, budou se o odběr dělit stejným dílem, což je ideální .(bacha, vždy plus na plus a mínus na mínus, neboli paralelní zapojení), při zátěži to holt odnese většinu ten silnější. Nevím zrovna, na co potřebuješ napětí 5 volt? Dost netypické pro použití někde, kde není elektřina. Pak solár nemá smysl. Jo a projdi si češtinu.Tím bych začal.

   Odpovědět
 9. VLADON

   /  16.8.2014

  Zdravim borci po delsi dobe.
  Protoze jsem se nakonec rozhodl nevyrabet velke panely a clanky rozprodat a zbytek si nechat pro sebe na drobne stavby, rad bych se optal, kdyz mam clanek ktery ma dve sbernice, jestli treba na konstrukci panelu o dvou clancich staci propojit pouze jeden kus sbernice a jeste jestli je to nutne po cele delce, nebo staci pouze par centimetru od kraje.
  Pokud si s tim nekdo hral a zkousel to merit..

  Odpovědět
  • Martin P

    /  2.6.2016

   není nutné po elé délce,ale dostatečně kvůli propojení,a sběrnic je víc kvůli rozložení proudu…ale ted koukám,že tvůj příspěvek je skoro dva roky starý,takže už to asi víš..

   Odpovědět
 10. NilEri

   /  20.5.2016

  Zdravím, chtěl bych se zeptat, koupil jsem si 4 ks solárních panelů http://www.aliexpress.com/item/Hot-Sale-9V-3W-Monocrystalline-Silicon-poly-Epoxy-solar-Panel-small-solar-cell-PV-module-for/32590876106.html – 9V 3W a nevím zda-li je možné je zapojit tak, aby napětí bylo 18V a zároveň z toho dostat i co největší proud. Moc se v tom nevyznám. Díky moc.

  Odpovědět
 11. Jaryn

   /  14.8.2017

  Zdarec.Borci nevyznam se v tom jak vy vsichni co tu pisete,proto potrebuju radu.Mam 2 Solarni panely a potrebuju je spojit dohromady.Jeden je natoceny na zapad a druhy na vychod.Jednoduse potrebuju aby to melo ucinky po cely den.Chtel bych je oba nacpat do jednoho regulatoru.Nekde jsem slysel ze mezi baterie nebo ty panely musim dat nejake diody nebo neco abych neposkodil panely nebo baterie.Co s tim jak to teda udelat?Dik za radu

  Odpovědět
 12. Daton

   /  17.8.2017

  Zalezi na velikosti tech panelu pokud jsou do 100w nemusi se tam davat nic pokud nad 100w to je horsi chtelo by to shotkyho diodu zapojenou v propustnem smeru do privodu kazdeho panelu.

  Odpovědět

Zanechte reakci