Filutova dílna

Elektronika, vychytávky a další věci

Drát nebo lanko?

Stejnosměr má ztráty, to je jasné. Tak mě napadlo, jaký je rozdíl mezi lankem a drátem, budu-li se bavit o  stejném průřezu, stejné délce vedení a ohebnost lanka nebude vůbec potřebná. Jde mi o ztráty/cena vedení. Dostal jsem totiž brouka do hlavy: “proud jde po povrchu vodiče, proto by lanko mělo mít menší ztráty, protože má větší plochu”

Uvedl by to nějaký odborník na správnou míru?

« Předchozí příspěvek
Další příspěvek »

12 reakcíZanechte komentář: →

 1. daton

   /  25.12.2011

  Tak že u stejnosměrného proudu je to jedno, protože proud se šíří celým průřezem vodiče. Lanko nebo odborně složený vodič na tom tedy bude stejně jako vodič s plným jádrem. Možná by se dalo polemizovat o vady ve vodiči s plným jádrem jako jsou vnitřní praskliny způsobené ohýbáním. U složeného vodiče zase není stoprocentně jisté že některá ze žilek někde není přerušena. V reálu jsou to ale tak nevýznamné defekty, že se neřeší. Jiná situace nastane u střídavého proudu. Zhruba do 20kHz je to ještě velmi podobné SS proudu ale od této frekvence se začíná postupně uplatňovat skinefekt, což je právě šíření proudu více u povrchu vodiče než v celém jeho průřezu a se zvyšující se frekvecí tento jev nabývá na síle. Proto se potom u výsokých frekvencí vodiče na povrchu stříbří aby měly pro vysoké frekvence minimální odpor protože proud teče prakticky jen tou povrchovou stříbrnou vrstvičkou.

  Odpovědět
  • Filuta

    /  25.12.2011

   Díky za vysvětlení. Jde tedy o frekvenci, proto se u reprobeden používají lanka s velkým počtem drátků. Teď už tomu rozumím :-)

   Odpovědět
   • jonáš

     /  24.6.2012

    U těch reprobeden se to ovšem používá kvůli ohebnosti a potřebnýmu průřezu. A taky aby se daly ze zákazníka vytáhnout nějaký prachy navíc, když se ta izolace udělá průhledná ;-)
    U frekvence to totiž hraje nějakou roli cca od stovek kHz výš a na to nemá ucho ani největší hifista. A taky aby to fungovalo, musej bejt ty jednotlivý drátky na povrchu od sebe izolovaný, lakem 4i smaltem jako vinutí do trafa .. jak se to pak “dobře” na konci pájí si asi dokážete představit. Kdo nebastlil krystalky, nepochopí ;-)

    Odpovědět
 2. Pavel P

   /  16.1.2012

  Jen trochu upřesním Datonovu odpověď ohledně SS proudů.

  Koupíte-li lanko o průřezu například 8mm2 a plný drát o tomtéž průřezu, údajně má plný drát fakticky až o několik procent větší opravdový průřez. U lanka se totiž počítá stejně jako u plného vodiče s vnějším průměrem vodiče. U lanka jsou ale ve vodiči vzduchové mezery, které zapříčiní, že celkový reálný průřez je menší.

  Odpovědět
  • Martin

    /  22.11.2015

   Pavel P: Jen trochu upřesním Datonovu odpověď ohledně SS proudů.
   Koupíte-li lanko o průřezu například 8mm2 a plný drát o tomtéž průřezu, údajně má plný drátfakticky až o několik procent větší opravdový průřez. U lanka se totiž počítá stejně jako u plného vodiče s vnějším průměrem vodiče. U lanka jsou ale ve vodiči vzduchové mezery, které zapříčiní, že celkový reálný průřez je menší.

   Odpovědět
   • Martin

     /  22.11.2015

    Jenže do průřezu slaněného vodiče se počítá pouze průřez vlastní mědi.
    Ovšem obecně průřez vodiče a jak plného tak slaněného vodiče nemusí odpovídat skutečným průřezem průřezu na vodící uvedeném. Uvedený průřez vodiče odpovídá přepočtem s ohledem na čistotu použité mědi, tudíž skutečný průřez vodiče může být menší i větší než matematicky odpovídá s ohledem na průměr vodiče…

    Odpovědět
 3. ResHacker

   /  30.1.2012

  Pavle tohle ohledně lanka si nemyslím, průřez (alespoň jsem otom četl, mělo by to tak být) lanka se počítá jako součet průřezů jednotlivých drátků…Pokud tomu tak není, je to docela velký nedostatek ;)

  Odpovědět
  • Pavel P

    /  30.1.2012

   No ono to možná bude závislé na výrobci. Před cca rokem jsme poptávali kabel na určité zatížení a toto nám bylo řečeno přímo výrobcem (že jejich plné vodiče snesou (nepatrně) vyšší DC proud) protože jsou stejně silné (geometrický průměr) jako licny. Ale jiný výrobce to může mít naopak…

   Odpovědět
   • daton

     /  31.1.2012

    Tam rozhoduje více parametrů jako je například tepelné zatížení kabelu, pevnost atd. Všeobecně má licna tyto parametry horší a proto se udává, že by měla být na stejný proud dimenzována vyšším průřezem, než vodič s pevným jádrem, ale hodně to závisí na konkrétní aplikaci. Kabllo, tedy alespoň dle dostupných materiálů udává, že průřez jse skutečný průřež mědi.

    Odpovědět
 4. Daton

   /  30.1.2012

  Macku ty máš naprogramovanou tu atmegu programem od timo.. nebo svým kodem? Máš programátor na čisté atmegy?

  Odpovědět
 5. Daton

   /  30.1.2012

  Pardon tohle patřilo jinam :-) tak to je když u toho člověk pracuje.

  Odpovědět
 6. tibor

   /  6.12.2013

  chcel by som v tejto súvislosti upozorniť na prax obchodníkov, nakupovať do svojích veľkoobchod.skladov čo najlacnejšie. No a tu sa im ponúka Poľsko! Varujem všetkých zákazníkov pred poľskými vodičmi CY, AY,, bežne používaných na montáž elektroinštalácií NN v obytných súboroch alebo v priemysle. Ak si kúpite napr.: vodič CY 6 mm2, čím myslím montáž silnejších záťaží, a doma Vás napadne premerať priemer posuvným meradlom, zistíte, že ten je o nejakú desatinu menší. Ak ho potom dosadíte do vzorca pre výpočet prierezu, už je to menej ako 6mm2, (u mňa len 5,7 či 5,8) a takto by som doporučoval premerať aj iné poľské vodiče. Ja osobne tvrdím, že poľskí výrobcovia klamú a okrádajú zákazníkov – podľa porekadla:”babka k babce…”

  Odpovědět

Zanechte reakci