Filutova dílna

Elektronika, vychytávky a další věci

Něco o mně

Všechny své projekty, do kterých jsem se pustil, se snažím co nejlépe popsat, nafotit, popřípadě k nim natočit nějaké HD video. Budu rád, když mé stránky někomu poslouží jako návod, nebo inspirace pro podobná díla.

Kontakt

admin[zavináč]filutovadilna.cz

107 reakcíZanechte komentář: →

 1. Ďuri

   /  13.4.2013

  Vďaka za odpoveď. Určite začnem s menším výkonom – to je rozumné vychytať chyby a potom sa pustiť do poriadneho projektu. Čo sa týka zručnosti, bez praxe sa nedajú získať skúsenosti, každý si to musí vyskúšať sám a najlepšie sa učí na vlastných chybách. Ale je super, že vela chybám sa dá predísť a za to vďaka tomuto webu.

  Odpovědět
 2. Ďuri

   /  25.4.2013

  Ešte by ma zaujímalo ako je to so zákonmi. Minule som na nete čítal článok, že v ČR je zakázané od 1.1.2013 inštalácia solárnych panelov svojpomocne. Máte o tom nejaké info? Príp. ako to je na Slovensku?

  Odpovědět
  • Filuta

    /  25.4.2013

   Vůbec nevím. Ale zřejmě mají na mysli připojování solárních systému k síti ČEZ. To že mám doma malý panel a 12V rozvody, snad není protizákonné. Se sítí to spojené nemám, tak by to nikomu nemělo vadit

   Odpovědět
 3. Daton

   /  25.4.2013

  No Filuto je to bohužel tak, v zákonu je napsáno že pod pokutou 50 tis je zakázáno montovat nejen fotovoltaiku ale všechny panely které nebo obnovitelné zdroje svépomocí a může to udělat pouze firma certifikovaná ministerstvem průmyslu. Ale jak jsme už v jednom příspěvku zde psaly s Pavlem ten zákon je paskvil a naštěstí není dotažený jinak ale funguje a tedy co si namontuješ ted je vlastně trochu protizákonné byt by to bylo na 12 V nebo na ohřev vody

  Odpovědět
 4. Daton

   /  25.4.2013

  PS ale bez žalobce není soudce.

  Odpovědět
  • Filuta

    /  25.4.2013

   Cože, takže já můžu dostat pokutu 50tis??? Vždyť s tím napájím v podstatě jen router

   Odpovědět
 5. Daton

   /  25.4.2013

  jo jo je to tak páni politici to takto pro solární lobi zařídili – bohužel

  Odpovědět
  • op

    /  17.6.2013

   lol, snad proti..

   lobby která hýbe českými politiky je v první řadě lobby čezu a v druhé řadě lobby zahraničních ropných společností

   Odpovědět
 6. Daton

   /  25.4.2013

  Dobré je že to asi nelze anitdatova tedy to co jsi pověsil minulý rok tak je v pohodě

  Odpovědět
  • Filuta

    /  26.4.2013

   Je to teda divný. Jak budu dokazovat, kdy jsem panely pověsil? To jsou teda zákony :-(

   Odpovědět
 7. Daton

   /  25.4.2013

  Napsal jsem na ministerstvo průmyslu dotaz co a jak lze udělat aby nedošlo ke střetu se zákonem a zda existuje seznam certifikovaných osob zatím ještě neodpověděli tak uvidíme.

  Odpovědět
 8. Pavel P

   /  26.4.2013

  Taky jsem ten odstavec zákona četl. Je to stejně nesmyslné, jako nemálo jiných zákonů z poslední doby. Zasvěcení se shodují, že jim v textu vypadlo upřesnění, o jaké instalace se jedná, tedy pravděpodobně se mělo jednat o instalace, které dodávají do sítě, jak správně podotkl Filuta. Tam bych to chápal. Protože při současném znění, aby si člověk bál namontovat i dynamo na kolo, a to jsem nenapsal žertem…

  Pokud jste si nevšimli, tak stav parlamentu je takový, že už několikrát bylo nemálo poslanců zesměšněných v médiích, když se jich před schvalováním zákona komentátor zeptal, co že to vlastně jdou schválit. Neměli vůbec tušení! Plácali nesmysly úplně mimo mísu. Z toho je vidět, že to funguje v podstatě tak, že většinu zákonů před schválením ve sněmovně poslanci ani nepřečtou. Z části na to kašlou, nebo dostanou pokyn od strany, jak mají hlasovat. Proč by to tedy četli, když mají stejně určeno politicky, že “tenhle zákon naše strana podpoří”, protože chceme naštvat toho a toho, nebo jinou stranu? nabo tím pomůžeme tomu a tomu a oni nám pošlou dotace. Odpoví si jistě každý sám…

  Jak správně podotkl Daton, zákon neplatí zpětně. Tedy pokud máš Filuto foto s datem tvé instalace, s desítkami příspěvků ostatních, bát se nemusíš.

  Pokud tohle znění zákona bylo opravdu myšleno vážně tak, jak bylo schváleno, nabízí se jen jediné vysvětlení. Jedná se pouze o mafiánské praktiky skupiny poslanců, která je zaplacena lidmi, ze kterých budou ony “oprávněné osoby”. Ty které si nahrabou tím, že budou instalace schvalovat a zpětně část peněz nenápadně vracet těm, kteří tohle znění v parlamentu prosadili. Takže tunely a podvody, jako obvykle. Překvapuje to snad někoho???

  Odpovědět
 9. Pavel P

   /  27.4.2013

  Ať se na to dívám z jakéhokoli úhlu, tak se jedná o zbytečnou byrokracii a několikanásobné ověřování stejné věci. Některá nařízení si dokonce protiřečí. Podle předchozího by tedy měla instalaci minimálně posvětit “oprávněná osoba” a pak stejně i revizní technik dodavatele energie, pokud to samozřejmě hodláte připojit do sítě.

  Ale paradoxně v jiné vyhlášce se dočtete, že na připojení FVE do sítě nepotřebujete nic, pokud zajistíte zabránění přetoků do sítě dodavatele přístrojem, zvaným “zpětné wattové relé”. Z toho je i poměrně informovaná osoba v rozpacích, protože se u nás nic takového, určeného pro FVE nevyrábí :)

  Vyrábějí se pouze přístroje pro minimalizaci přetoků pro zlepšení výnosů Zeleného bonusu, jako je třeba GreenBonO, nebo Wattrouter. Ani jedno z těchto zařízení ale na obyčejném elektroměru (který mají všichni, co nemají přihlášenou výrobnu energie) nefunguje. Natož pak, aby to fungovalo jako “Zpětné wattové relé”, to už vůbec ne.

  Odpovědět
 10. experimentator

   /  27.4.2013

  Tak tohle mě zajímá! Přemýšlel jsem, jak zabránit přetokům. V úvahách je zapojit měření proudu za elektroměr a údaje z čidla zpracovat v oblíbeném Arduinu. Arduino by pomocí PWM posílalo požadovaný výkon do GTI. To bude můj úkol pro příští zimu. Nápady jsou vítány.
  Kde najdu tu vyhlášku, o které píše Pavel P v prostředním odstavci?

  Odpovědět
 11. Pavel P

   /  27.4.2013

  Připojovací podmínky ČEZ, citace z bodu 8:

  “Jestliže nebude s výrobcem uzavřena smlouva o výkupu, je nutné zabránit neoprávněné
  dodávce el. energie. V tomto případěje nutné vybavit zařízení zpětným wattovým relé (nebo ochranou s obdobnou funkcí), které zabezpečí odpojení výrobny v případě, že
  výroba převáží odběr v daném předacím místě. Měření musí i v těchto případech vyhovovat pravidlům popsaným v bodě č.12 níže.

  experimetátor: To, co jsi popsal jsem chtěl původně dělat taky. Má to ale jednu dost podstatnou nevýhodu: ztrácíš energii. Daleko lepší je pustit GTI naplno a přebytek přesměrovat, třeba do bojleru. Zrovna to mám na stole rozbastlené, take se uvidí, jak to bude fungovat…

  Odpovědět
 12. Pavel P

   /  27.4.2013

  Mimochodem, ve všech rozebraných GTI, co jsem zatím viděl, byl právě procesor ATMEGA, jako je v Arduinu. Takže by v podstatě stačilo znát progam, který tam je, a upravit ho. Bohužel to zpětně dekompilovat dost dobře nejde, takže by se muselo ze znalosti schématu to naprogramovat celé znovu (což by ani tak asi nebyl zas tak velký problém). Všechny GTI, co jsem viděl, fungují tak, že sestávají z

  1) střídače vstupního DC
  2) pak následuje druhý stupeň střídače, kde se na obdélníky přimoduluje PWM pro sinusový signál.
  3) tento namodulovaný signál se transformuje nahoru na napětí vyšší než napětí sítě
  4) usměrňovač a LC filtr, který odfiltruje PWM
  5) IGBT nebo MOSFET můstkový měnič polarity, který ve 100Hz rytmu připíná usměrněný sinusový signál z LC filtru z bodu 4 přímo do sítě
  6) další LC filtry pro odstranění rušení na výstupu

  PWM signál by bylo možné zavést až do posledního stupně (místo měniče polarity), ale výkonová ztráta by byla údajně vyšší, proto se to moduluje už před trafem.

  Odpovědět
 13. daton

   /  27.4.2013

  Zajímavá myšlenka kdyby jsi vytvoril program co by dokazal ridit vstupni stridac dle zateze domu a tim tegulovat vykon GTI

  Odpovědět
 14. experimentator

   /  27.4.2013

  Můj problém je v tom, že vodu ohřívám kolektorama . Ty produkují vody dostatek a další ohřívání elektřinou je nesmysl. Proto by se hodilo něco, co dokáže reagovat na momentální spotřebu.
  Všechny spotřebiče s trvalou spotřebou jsem zapojil na jednu fázi. Proto můžu GTI provozovat trvale s výkonem 35W. Jenže možnosti mých panelů jsou za slunečních dní větší.

  Odpovědět
  • Pavel P

    /  27.4.2013

   To vyjde nastejno. Máš ubírat výkon GTI, nebo ho dát naplno a pouštět to třeba do žárovky ve sklepě :)

   Navíc si myslím, že těch spotřebičů, ve kterých se dá takový přebytek utopit, se najde víc. Bojler byl jenom příklad. Naprostá většina lidí, bydlících v klasickém domě, má bojler, takže je to takový vděčný příklad.

   Odpovědět
 15. hamlet gonashvili

   /  22.5.2013

  Tak to je neskutocne az urazlive ze tie bestie z ceskeho parlamentu normalne zakazuju cloveku vyuzivat….. slnko……. to uz rovno mozu dat dan na vzduch.

  Dufam ze na slovensku to tak nie je ….

  Odpovědět
 16. tomket

   /  5.6.2013

  jak to myslite, poustet prebytecny vykon GTI jinam? (do bojleru) museli byste hlidat okamzity vykon panelu, okamzitou spotrebu domu, z toho vypocitat co prebyva a podle prebytku pak zvysovat nebo snizovat prikon napr. toho bojleru.
  podle me je nejjednodussi pouzit toto rele

  http://www.ekobydleni.eu/solarni-elektrarny/vyrabejte-si-elektrickou-energii-sami-budte-gridfree

  a kdyz bude spotreba domu vetsi nez vykon panelu, pak zapnotu GTI.

  to rele jsem jeste nekoupil ale chystam se na to. jestli ale existuje nejake jednodussi reseni, nebo efektivnejsi za malo penez, tak poradte. dik

  Odpovědět
  • experimentator

    /  8.6.2013

   Trochu to komplikuje ještě možnost, mít GTI za akumulátorem.
   Naopak to zjednodušuje fakt, že GTI má určitý maximální výkon, který nepřekročí. Pokud zapnu spotřebíč s větším příkonem, může GTI běžet na maximum.

   Odpovědět
 17. Daton

   /  9.6.2013

  No spíše bych řekl že GTI pokud má dostatečné napětí na vstupu jede stále naplno.

  Odpovědět
  • experimentator

    /  9.6.2013

   Upřesnil bych to na ” dostatečně tvrdé napětí”.
   Ten, co mám já, je připojen na akumulátor. Výkon tohoto GTI je přímo úměrný na napětí akumulátoru, což mi vyhovuje. Při určitém napětí pracovat přestává. To ještě v akumulátoru zbývá dostatek energie na noc pro spotřebiče napájené stejnosměrně.

   Odpovědět
 18. experimentator

   /  9.6.2013

  Docela mě zaujalo to proudové relé. Jak se vlastně měří u střídavého proudu směr jeho toku? Tady mám velkou mezeru.
  Funkce proudového relé by mi asi vyhovovala. Uvažoval jsem o plynulé regulaci, jak jsme tu někde probírali. Zapnuto – vypnuto taky není špatná varianta.

  Odpovědět
 19. Frenky

   /  29.10.2013

  Dobrý den Filutové. Na téma výroba el. energie ze sluníčka v ostrovním režimu existuje specializovaný server http://www.mypower.cz. Tam se pokoušíme řešit všechny technické a bohužel i netechnické problémy zde zmiňované. Dovolte abych Vás všechny pozval na tento server, kde můžeme smysluplně diskutovat na dané témata. Je třeba spojit síly a špatné zákony změnit. Bohužel ostrovníků je málo, tak ostrovníky podpořte a sledujte nás na http://www.mypower.cz. Na závěr se omlouvám za agitku. Frenky

  Odpovědět
 20. I.Martin

   /  26.11.2013

  Mám solární regulátor CMP12. Prej se na něm dá zvíšit udržovací napětí baterie. Ale nevím kterou součástkou. Může někdo poradit?

  Dík Martin

  Odpovědět
 21. Blesk

   /  26.11.2013

  Když odmontuješ vršek, tak na tebe budou koukat 2 potenciometry. Vrchní nastavuje napětí nabíjení a spodní napětí vypnutí zátěže.

  Odpovědět

Zanechte reakci