Filutova dílna

Elektronika, vychytávky a další věci

LED projektor

Povedlo se mi sehnat z bazaru XGA projektor(1024×768) za málo peněz, který lze jednoduše předělat na LED. Pro přestavbu je ideální projektor, který má nefunkční lampu, ale jinak je v pořádku. Stačí ji vymontovat a vložit místo ní LEDku. Na ebay se dá sehnat 50W LED za pár korun. Výrobce udává svítivost 4500-5000Lm. Nevýhodou ovšem je, že tak výkonná LEDka se hodně hřeje a vyžaduje dobré chlazení.

LCD projektor

Rozebral jsem projektor a zjišťoval jak to uvnitř funguje. Lampa měla kolem sebe slídový obal, kvůli velké teplotě a celá byla uchycená pouze na dva šrouby. Vymontovaná byla během chvilky.

Světlo z lampy, která má na sobě čočku, jde přes několik “sklíček”, které mají dle mého názoru funkci rozložit světelný tok, aby byl výsledný obraz stejnoměrně podsvícen. Některá sklíčka mají u sebe plech, který brání průchodu světla v určitých pruzích. Projektor už měl asi něco za sebou, protože prostřední dvě čočky byly poškozené. Jedna prasklá a druhá připečená ( nějaká plastová fólie na čočce, zřejmě UV filtr). Nejprve jsem tam ty čočky nechával, ale po čase jsem zjistil, že na podsvícení takový vliv nemají a každá překážka jsou ztráty, takže šly ven. Za sadou čoček  je složitý systém, kde se světlo pomocí filtrů a zrcadel rozkládá na RGB. Každá barva má svůj malý LCD displej. Obraz se opět složí v hranolu, ze kterého jde do objektivu a pak už přímo na plátno.

LEDka

Výkon LED jsem zvolil 50W. 30W se mi zdálo málo a 100W bych chladil nevím jak. LEDku jsem koupil na ebay asi za 70Kč.  Nejdříve jsem jí namontoval pokusně na malý chladič a rozsvítil. Po chvilce byl hodně horký. Bylo zapotřebí větší chladič, ale věděl jsem, že v projektoru moc místa nemám.

 

Chladič

Koukal jsem na aukro a hledal intelácké chladiče na procesory. Byly celkem drahé a navíc měli nešikovné rozměry a malý střed (hliníkové jádro bylo menší než základna LEDky). Nakonec se mi povedlo najít aukci jednoho člověka, co prodával chladiče AMD AM2, které měly nejvhodnější rozměry (80x86x40). Koupil jsem dva. Výhodou bylo, že měly velké středy a daly se spojit k sobě. Chladiče jsem svrtal, do jednoho vyřezal závity, jeho jádro namazal teplovodivou pastou a sešrouboval oba chladiče k sobě. Tím z toho vznikl jeden podlouhlý chladič s velkou účinností, díky veliké ploše tolika žeber.

Když jsem k němu přišrouboval LEDku a rozsvítil ji, ze začátku to vypadalo, že se to v pohodě uchladí. Ale po 15minutách byl chladič horký, že se na něm sotva udržela ruka. Musel jsem LED zhasnout, abych jí nezničil. Přemýšlel jsem co s tím. Chladič se už dál nemohl zvětšovat, protože by se nevešel do projektoru. Pasivní chladič to nezvládla. Přešel jsem tedy na aktivní. Využil jsem ventilátor v projektoru, který chladil lampu. Aby ventilátor odebíral co nejvíce tepla z chladiče od LEDky, bylo nutné spojit chladič s ventilátorem a utěsnit tak, aby sál vzduch jen přes žebra. Nejjednodušší bylo vzít kus alobalu a obalit jím chladič. Vznikl tak tubus, který měl z jedné stany LEDku, jakožto zdroj tepla a z druhé stany ventilátor, který vzniklé teplo odebíral. Mezi nimi byl žebrovaný chladič, který dobře předával okolnímu vzduchu teplo. Vyzkoušel jsem jak to funguje v praxi. Po dlouhém svícení sáhnu na chladič a ruku už udržím. To znamená, že teplota chladiče se bude pohybovat kolem 50°C, což je přijatelné.

Zdroj

LEDku napájím proudovým zdrojem, takže neřeším žádnou elektroniku a vím, že se nezničí, protože zdroj dá proud 1400mA a napětí se reguluje samo. LEDka by měla zvládnout 1500mA, tak je tam malá rezerva. Uvnitř projektoru nebylo místo kam zdroj umístit, tak jsem si s tím nelámal hlavu a nechal ho venku. Na jeho přívod bylo zapotřebí připojit flex kabel s vidličkou a bylo vyřešeno.

Přestavba

Aby šlo co nejvíce světla z LEDky do projektoru, zkrátil jsem tunel co přivádí světlo do displejů o vyřazené čočky a mohl tak umístit LEDku hned za první čočku. Aby nedocházelo k ohřívání černých plastů, polepil jsem je alobalem. LEDka s chladičem je přišroubovaná co nejblíže k tunelu s optikou a mezi chladičem a ventilátorem je malá mezera.

 

Promítání

Při prvním promítání se ukázalo, že projektor je v pořádku, nemá žádný vadný pixel, obraz je ostrý po celé ploše, barvy jsou syté a optika (zoom i ostření) funuje jak má. Jen svítivost byla malá. Začal jsem tedy shánět čočku se zrcadlovkou. Zase pomohl ebay. Objednal jsem je a když přišla našrouboval na chladič. Všechno perfektně sedělo, protože to bylo určeno pro mojí 50W LED. Světelný tok se zvýšil, světlo neunikalo do stran a bylo více soustředěno do jednoho bodu. Výsledný obraz se zlepšil, ale na původní výbojku to nemá. Podíl na tom má i velké množství sklíček a čoček. Každá z nich je trochu zaprášená a potřebovala by vyčistit. Zatím se mi do toho nechce, protože je to velice choulostivé. Nechci poškodit malé displeje, nebo filtry co propouští určité spektrum světla. Nevím co si k nim můžu dovolit a když něco pokazím, obraz už nebude použitelný.

 

« Předchozí příspěvek

16 reakcíZanechte komentář: →

 1. Tomas

   /  8.6.2015

  Zdravím.

  Tie výkonové LEDy z ebay majú nič moc účinnosť. Pri použití nejakých XML alebo podobných by ste dosiahli oveľa lepší jas. Napríklad 4x 10W cree xm-l by sa svetelný výkon vyrovnal ba možno aj zvýšil. Skúste poštudovať fórum fotonmag cz. Je tam hromada informácií.

  A ešte jedna otázka. Nebránil sa projektor prevádzke bez lampy ?

  Tomas

  Odpovědět
  • Filuta

    /  8.6.2015

   Já vím, účinnost je malá, hodně se vyzáří do tepla a proto je nutný tak velký chladič. Jenže výhodou je světlo v malém bodě (což je nutné) a také velmi nízká cena.
   Projektor má u lampy mikrospínač, který detekuje zda je přišroubovaný kryt. Lampa není nijak hlídaná. Pouze ji nemám připojenou. Obvod s vysokým napětím stále běží. Pokud bych ho chtěl vyřadit, musel bych nějak obejít optočleny a to je na mě moc složité. Tak jsem vložil místo lampy LED a externě ji napájím. Není to dokonalé, ale funguje to

   Odpovědět
 2. satirano

   /  15.3.2016

  Zajímavý počin. Zajímalo by mě, zda se to v dlouhodobé praxi osvědčilo. Já zatím jen zvažuji výměnu lampy bez modulu, ta úspora peněz je lákavá. Tady je celkem podrobné video: http://www.projektory-lampy.cz/lampy-bez-modulu-uspora-pro-zrucne/ Ta videa jsou přece jen názornější, bylo by fajn, kdyby se třeba nějaká objevila i tu…

  Odpovědět
  • Filuta

    /  30.3.2016

   Můj projektor funguje, ale málo svítí. Chystám se na vyčištění optiky a čase pořídím LED s vyšší svítivostí. Čínská 50W LED se 200W výbojce nevyrovná

   Odpovědět
 3. JirkaA

   /  25.6.2016

  Ta 100w led by se ti tam opravdu hodila, pokud ji budeš kupovat na ebay, tak hodně štěstí :D já jsem koupil cca 8x 100w led každou od jiného prodejce a pouze jedna byla opravdu kvalitní, měla opravdu extrémní svítivost a hlavně topila mnohem méně než ty ostatní, já jí uchladím malým chladičem od procesoru u kterého mám ten nejméňe výkonný větrák z ebaye a chladič je lehce vlažnej, tvůj chladič by jí zvládl bez problému.

  Odpovědět
  • MartinP

    /  7.7.2016

   A dal byste nám tip, který prodejce danou “správnou” 100W LEDku nabízí? Děkujeme.

   Odpovědět
   • JirkaA

     /  15.7.2016

    Samozřejmě vám mohu napsat prodejce : springsnow007
    Přímo odkaz na LED vám nemohu poslat, protože každý prodej má určitou dobu kdy je vystaven a poté se vystaví znovu.
    V jeho prodejích jsem nalezl spoustu 100w led, ale nemohu vás ujistit že to bude ta správná.
    Jako největší paradox byla cena ta nejlevnější (65kč) byla i nejvíc výkonná :) .
    Podle mě ani prodejci neví co prodávají a v jaké kvalitě, mě se osvědčilo po každém nákupu proměřit diodu a pokud parametry (100w) neseděli, nekompromisně jsem žádal částečnou náhradu.
    Pokud by byl zájem o foto kvalitní a nekvalitní diody, nahraji ho někam a pošlu odkaz.

    Odpovědět
    • Filuta

      /  24.7.2016

     Jakým způsobem jí jako proměříš?

 4. JirkaA

   /  26.7.2016

  Pomocí multimetru zjistím kolik odebírá proudu, pokud je LED 100w tak při 32-35V by měla odebírat proud cca 3000mA (3A), když tyto dva údaje vynásobíš vyjde ti spotřeba ve watech, v ideálním případě to bude teda 35*3=105W.
  Moje nejhorší 100w led z ebay odebírala při 35v cca 1.3A :D A to je 45W. :(
  Také je dobré sehnat LED čip který se rozsvicí rovnoměrně, ten se pak zahřívá znatelně méně.
  Tady je pár fotek dvou LED čipů, je to focené při cca 18V a jde vidět že jeden (horší) LED čip rozsvítí nejdříve jeden pruh a při 35V pak tenhle jeden pruh extrémně topí a svítí mnohem víc než zbytek LED čipu. U toho druhého LED čipu jde vidět jak svítí rovnoměrně.

  Odpovědět
 5. MartinP

   /  3.8.2016

  Paráda, přezkoušení je hračka. Děkujeme….

  Odpovědět
 6. Martin Valach

   /  4.9.2016

  Ahoj Filuto, podobně jsem si upravoval projektor. Akorat mi přijde zbytečné aby ventilátor u chladie běžel pořád naplno. Mam vymyšlenou regulaci která by řídila otáčky ventilátoru v závislosti na teplotě a celé by to pořád tak něfuňelo, akorát bych s tím potřeboval trochu pomoct, protože neumím programovat procesory. Umíš prosím napsat jednoduchý program pro procesor nebo neznáš někoho kdo se procesory zabývá? Díky Martin.

  Odpovědět
  • Filuta

    /  3.11.2016

   Problém je v tom, že se ty čínské LEDky hodně hřejí, proto mi běží ventilátor naplno a jsem rád, že se to uchladí. Plánuji LED vyměnit za výkonější, jen musím počkat, až budou levnější a výkonější. Je to jen otázka času

   Odpovědět
 7. J4kub

   /  30.9.2016

  Ahoj,
  hezký projekt. Ta tepelně narušená soušástka (viz obr. projektor12) je polarizační “filtr” (beam splitter), která mění rovinu polarizace světla. LCD funguje na principu stáčení roviny polarizace … pro správnou finkčnost je tedy nutné, aby světlo přicházející na display mělo pouze jednu rovinu polarizace, jinak bude docházet ke snižování kontrastu. Alespoň tak jsem si představoval, že to funguje. Nechápu jak to může pracovat bez toho :-) .

  Odpovědět
  • Filuta

    /  3.11.2016

   Aha, takže kdyby to nebylo spálené, tak by mi to vylepšilo obrazovou kvalitu. Škoda že to tam nemůžu mít :-( Myslel jsem si, že tím, jak je na tom druhém sklíčku ten plech, že to jsou ztráty a ono to funguje úplně jinak

   Odpovědět
 8. George Z

   /  6.9.2017

  Ahoj Filuto. Ještě si hraješ s tím projektorem ? Já dostal teďka do ruky starej 3LCD epson s rozlišením 800 x 600 a taky mi ho bylo líto vyhodit. Takže bypass elektroniky aby si myslela že tam je lampa zabere 15 minut. Najdeš správnej optron a propojíš 2 drátky. Pak můžeš klidně vysokonapěťák vyhodit. Teď shánim správnej zdroj světla. Ale mam takovej nápad. Znáš ty malý Pico projektory do kapsy ? Ty maji taky 3LCD a každý LCD má před sebou LEDku konkrétní barvy. Co tady z toho projektoru vyházet zrcátka a filtry a ke každýmu LCD dát svojí LED ? Možná by pak nebyl potřeba takovej výkon LEDek a svítilo by to i líp ne ?

  Odpovědět

Zanechte reakci