Filutova dílna

Elektronika, vychytávky a další věci

Kontakt

Jestli mi chceš napsat piš na: admin[zavináč]filutovadilna.cz

132 reakcíZanechte komentář: →

 1. adam

   /  7.5.2013

  Díky za odpověď. Ještě že jsem nespojil všechny články. Jinak musím pochválit Vaše stránky a návody, včetně těch na youtube. Jen tak dál :-)

  Odpovědět
 2. Petr

   /  14.5.2013

  Ahoj prosim o radu.
  Jsem amatér.
  Mám mutimetr a solární panely na střeše.Ještě nemám měnič a chtěl bych nák změřit kolik Watů dávají panely.Dole mi koukaj solární kabely plus a mínus.Prosím o radu jak nastavit multimetr a jak pak vypočítat hodnotu.Děkuji Petr.

  Odpovědět
  • Filuta

    /  14.5.2013

   Pokud chceš vědět jaký výkon má panel s použitými články přibližně dát, stačí, když napíšeš, jak velké články máš, jejich zkratový proud a počet kusů. Ale pokud si chceš změřit, kolik konkrétně tvůj panel dává (tím se odhalí různé skryté chyby: prasklý článek, špatné letování atd.), musíš provést složitější měření: http://www.filutovadilna.cz/panely/solarni-panely-mereni-vykonu

   Odpovědět
   • Petr

     /  14.5.2013

    Zatim by mi stačilo jaký výkon to tet aktuálně má?

    Odpovědět
    • Petr

      /  14.5.2013

     Petr: Zatim by mi stačilo jaký výkon to tet aktuálně má?

     Skratový proud je 8,18
     výkon panelu je 230w a mám jich 10 ks

    • Filuta

      /  14.5.2013

     Chápu to dobře, že máš 10 panelů a každý má výkon 230W? To jsi si vyrobil, nebo jsou kupované?

    • Petr

      /  14.5.2013

     Filuta: Chápu to dobře, že máš 10 panelů a každý má výkon 230W? To jsi si vyrobil, nebo jsou kupované?

     Kupoval a ještě nemám měnič a právě tet mě zajímá kolyk to valí v mejch podmínkách, v kuse všechny panely ,ale nevym jak to změřit multimetrem a vypočítat celkový výkon dole na kabelech.

    • blesk

      /  15.5.2013

     Petr:
     Kupoval a ještě nemám měnič a právě tet mě zajímá kolyk to valí v mejch podmínkách, v kuse všechny panely ,ale nevym jak to změřit multimetrem a vypočítat celkový výkon dole na kabelech.

     Já bych vzal dva multimetry, jeden nastavil na DC napětí 200V a druhej na měření proudu 10A. Napětí změříte tak, že zapojíte paralelně voltmetr a ampérmetr sériově. Napětí vám klesne když ho takto vyzkratujete… obě dvě hodnoty dejte do kalkulačky a vynásobte např. takto: 37V krát 8,2A = 303W
     Jinak všechny do hromady zapojené panely nezměříte, výkon musíte jednotlivě, protože pochybuji že máte takto silný měřáky.

 3. daton

   /  15.5.2013

  Jejda to je naprosto jasné 10×230 = 2300W neboli 2,3kW, při plném slunci.

  Odpovědět
 4. daton

   /  15.5.2013

  Skutečný okamžitý výkon je silně závislý na slunečním svitu a tedy přesné měření není až tak důležité. Jinou otázkou je, jak zkontrolovat zda jsou všechnypanely funkční na 100%. To by bylo nejlepší změřit jednotlivé panely a hodnoty porovnat mezi sebou a měřit zkratový proud (pozor nebude to korespondovat s max výkonem panelu protože výkonová chrakteristika není lineární) ale pro účely kontroly postačí. Musí být stálé slunečné počasí bez mráčků a velmi důležité je i maximální napětí nezatíženého panelu. Opět porovnat mezi sebou. Pokud jsou panely spojeny a nelze k nim přistoupit, je to problém a jednoduché měření zde asi nebude možné, nebo se v něm seriozně neprojeví zda některý z panelů má některá článek vadný, ovšem záleží také na tom jak je to zspojené. Pokud paralelně tak je to pro měření špAatné pokud serioparalelně pak je větší šance něco odhalit.

  Odpovědět
 5. Ahoj,
  po úspěšně výrobě solární nabíječky se pokouším pro zábavu si vyrobit solární panel.

  Chci ho vyrobit ze solárních článků z http://www.eco-worthy.com 52*19mm

  Poradíte mi kolik musím koupit těhle řezů? Chci s tím nabíjet autobaterii přes tenhle měnič: http://viewitem.eim.ebay.cz/Solar-Panel-Charger-Regulator-Controller-10A-12V-24V-Safe-Protection-CE-Certify/310601493218/item

  Z té baterie chci napájet dvě světla z těch odpadních trubek jak je zde na webu, tj. 120diod * 2

  \Díky moc za odpovědi

  Odpovědět
  • Filuta

    /  20.8.2013

   Pro regulátor je zapotřebí 36 článků. Zdá se mi, že bude výsledný panel z těchto článků slabý, málo výkonný. Pokud bude několik dnů po sobě zataženo, neutáhne to a akumulátor se vybije a zničí. Jak výkonný by měl panel být to spočítat neumím, ale od oka se mi tohle zdá slabé.

   Odpovědět
 6. Udělal jsem si takové výpočty: když udělám z těch článků 3 panely po 36 článkách zapojených sérioparalelně dostanu napětí 9V a proud 5,04 A?

  Aby mi fungoval ten měnič na tu baterii musí mít tedy min. 12V? to znamená ještě jeden panel po 36 článcích???

  Bude to potom stačit, aby se nabíjela ta auto baterie?

  Odpovědět
  • Filuta

    /  20.8.2013

   Když postavíš 3 panely, každý o 36 článcích, musíš je propojit paralelně. Získáš tak proud (0,28×3=0,84A) 0,84A. Na napětí se nekoukej, to určuje počet článků v sérii a ten je daný (36kusů). Je to ověřený počet, který je nutno zachovat. Panel dá naprázdno asi 21V, vím zdá se to moc, ale tak je to správně. O zbytek se postará regulátor. Na udržování baterie to stačí bohatě, ale jde o to kolik budeš denně svítit, aby to panely i při dlouhodobě ošklivém počasí utáhly a vždy dobily baterii naplno. Jak je špatné počasí, brutálně klesá výkon panelů, pozor na to !!! Mrkni se do grafů: http://www.filutovadilna.cz/panely/solarni-panely-mereni-vykonu

   Odpovědět
 7. Dobře, udělám teda 3panely.
  V každém panelu články zapojím sériově.
  Všechny 3 panely potom zapojím paralelně?

  Odpovědět
  • Filuta

    /  22.8.2013

   Ano přesně tak. Ale nebylo by výhodnější a jednosušší, udělat jeden panel, ve kterém by byly výkonější články?

   Odpovědět
 8. EDIT: denně budu svítit asi 200ledkama tak cca. 2hodiny

  Odpovědět
 9. peca

   /  5.12.2013

  Prosím o radu, mohu přidat k článkům 4.4A, 0.62V,2.2W – 156 x 78mm 35 ks., jeden článek této hodnoty 2,2A, 0,5V, 1,1W – 156x52mm Při pájení se mi jeden zlomil.
  Díky.

  Odpovědět
  • Blesk

    /  5.12.2013

   peca: Prosím o radu, mohu přidat k článkům4.4A, 0.62V,2.2W –156 x 78mm 35 ks., jeden článek této hodnoty 2,2A,0,5V,1,1W – 156x52mm Při pájení se mi jeden zlomil.
   Díky.

   Ano můžeš, ale jestli je to do série, tak celý výkon panelu se zmenší na proud nejmenšího článku. Takže přijdeš o polovinu výkonu, pokud tedy neobsahují diody.

   Odpovědět
 10. Pavel

   /  14.12.2013

  Mám to trochu jinak. Mám ještě nepřipojených deset panelů 240Wp /37,2V.
  Což je bez zátěže 372V při 2,4kW v zapojení do série.
  Toto chci připojit na spirálu bojleru kde mám spirálu 220V/2kW.
  Na přímo je jasně ztrátové. Čtu o MPPT regulaci ale nikdo nenabízí řešení na tohoto rozložení.
  Kdo by to navrhl či mi sdělit jak se s tím problémem poprat, abych nemusel kupovat měnič za 20-40,000Kč ???
  pavel

  Odpovědět
 11. Roman Papoušek

   /  22.12.2013

  Dobrý den. Chtěl bych si něco podobného postavit (solární elektrárnu), ale největší trakční baterii co jsem našel je 230 Ah. Vím že je to velká investice, ale myslím si že pokud budu mít energii uskladněnou ve více bateriích tak nebudu tak závislí na době slunečního záření. A tu bych se chtěl zeptat jestli máte zkušenost z nějakým elektronickým přepínačem nebo regulátorem po nabití jedné aby solární systém začal nabíjet druhou nebo třetí baterii. Jak bych baterie zapojil jen paralelně tak bych musel i zvýšit nabíjecí intenzitu a tím se náklady na panely a zastavěná plocha panely zněkolikanásobí. Pokud by vám to nevadilo mě i navést na nějaké WWW stránky kde se tím zabývají klidně i anglicky. Přeji pěkné prožití vánočních svátků všem kutilům a hlavně majitelovi těchto skvělých stránek který je stejné krevní skupiny jako já.

  Odpovědět
  • Filuta

    /  23.12.2013

   Takovou zkušenost nemám, mám jen dva malé panely, regulátor a k tomu připojenou autobaterii. S ničím takhle velikým a s přepínáním baterií nemám zkušenost. Leda že by poradil někdo další, je tu pár odborníků, kterým já nesahám ani po kotníky. Budeme čekat, možná někdo napíše.
   Stránky teď skomírají, nemám čas vkládat nové články a věnovat se tomu tak, jak bych chtěl. Snad se to zlepší.

   Odpovědět
  • experimentator

    /  23.12.2013

   Proč?
   Mám-li např 4 oddělané akumulátory – z toho 2 plně nabité a 2 prázdné nebo 4 akumulátory zapojené paralelně a všechny nabité na polovinu, výsledek je stejný.
   Co mi uniká?
   Ono ” musel i zvýšit nabíjecí intenzitu” je zcela určitě velké nepochopení, tak to nefunguje.

   Odpovědět
 12. Daton

   /  23.12.2013

  Zdravím
  Přepínač, který by přepnul jeden akumulátor po nabití na jiný, který není nabitý jsem zatím nikde neviděl a fakt je, že by se mi tento systém hodil také. Už jsem o něm přemýšlel a řízení bych zřejmě svěřil procesoru, který bude vyhodnocovat napětí na jednotlivých akumulátorech a potom je připínat pomocí bistabilního relé, dimenzovaného na velké proudy. Spínání by šlo vyřešit i pomocí FET tranzistorů, ale byla by tam komplikace s jejich buzením.
  Pokud se bude jednat o trakční akumulátory tak se mohou poměrně hodně hluboko vybíjet ale otázkou je životnost. Domnívám se, že pokud chcete začít s takto velkým projektem, pak se vyplatí si nechat propočítat a řádně promyslet na co a jak budete tuto energii využívat a zda se vám to v takto velkém vyplatí.
  No a já zastávám názor, že nejprve je vhodné sestrojit si modelový experimentální demonstrátor, kterým se ověří použité technologie v praxi a teprve potom se upraví původní návrh a postaví se velký funkční celek.

  Odpovědět
 13. Lukas

   /  3.1.2014

  Ahoj.
  Také jsem zkoušel sestavit podle různých návodů něklolik FV panelů a nejlepší výsledky jsem měl zalitím řezů epoxidovou, čirou, zalévací hmotou mezi dvě skla. Tento malý panel pohaní čerpadlo solárního systému. Co mi vadí je jeho vysoká teplota při provozu. Na jiném panelu, který jsem dělal podle vašeho návodu sklo prasklo.
  Někde na yotube jsem viděl zatavování napájených řezů do nějaké fólie asi EVA. Pán to dělal vakuováním a fénem. Pak to překryl asi pet fólií. Vypadalo to odolněji proti teplu než obyčejné sklo. Bohužel odkaz jsem na to ztratil. Neznáte to někdo? Nevíte, kde se to dá sehnat? Jsou i zalévací silikony pro tento účel, ale ani ty se mi sehnat nedaří.
  Dlouho jsem na aukru neviděl ke koupi řezy. Pan hozajsko prodával základní rozměr 15,6×15,6. rád bych si koupil poloviční, nebo i menší. Nevíte kde?
  Předem moc díky za pomoc.

  Odpovědět
 14. Ruda

   /  12.1.2014

  No já řeším jiný problém:
  Vlastnil jsem regulátor SOLAR CMP12/24 a ten měl na tišťáku víceotáčkový trimr,kterým se dalo nastavit napětí na 13,8Vodešel!
  Nyní,jsem si koupil nový CPM12/24 a ten dává konečné napětí 15V a na tišťáku,jsou jen jakési mikrotrimry W1,W2,W3 a těmi to jaxi naladit na 13,8V nejde.Tak jsem nakakaný jako….jelikož mi baterka vře jako blbec.
  Pokud máte nějaké řešení,budu rád.
  Případnou dpověď prosím na E-mail.Foto pajšlu mohu zaslat.

  Děkuji Ruda.

  Odpovědět
 15. Ruda

   /  12.1.2014

  OMLUVA,zde je můj E-mail: celechovsky@nbox.cz

  Odpovědět
 16. Smallcastle

   /  13.1.2014

  Zdravím,
  už jednou jste mi na tomto fóru výborně poradili, proto se ptám opět. Má někdo postavenou funkční zónovou regulaci na platformě raspi? Nebo neví někdo o tomto projektu? Měření teploty pomocí čidel DS18B20 mám rozjeté, zápis do databáze Mysql taky, web jsem schopný si sepsat, ale straší me sepisování regulátoru v pythonu. Nejsem žádný programátor. Děkuji za Informaci.

  Odpovědět
 17. Marek El

   /  20.5.2014

  Zde odkaz na video z mojí chaty kde mám takový menší solární systém, převážně používaný o víkendech…
  Hned jak provedu úpravy na chatě tak připravím i nějaké fota a popis a pokud admin dovolí tak se s Vámi podělím o mou elektrárnu:-)… https://www.youtube.com/watch?v=WHquq9ULuUA

  Odpovědět
  • Filuta

    /  24.5.2014

   Jasně že dovolím, nejsem na stránkách každý den protože nemám tolik času, ale pošli fotky a text a bude z toho super článek. Díky

   Odpovědět
 18. David

   /  24.7.2014

  Zdravím zde na fóru,
  rozhodl jsem se také pro stavbu vašeho MPPT reg. a mám dotaz zde na všechny kteří mají nějaké zkušenosti s úpravou regulátoru při na panely s výstupem na prázdno 59V a akumulátorem 24V? Rád bych znal nějaké zdejší poznatky než se pustím do laborování změn v hodnotách součástek. Díky za cokoliv. S pozdravem David.

  Odpovědět
 19. jirka Čipera

   /  28.12.2014

  Hezky den Filuto,velmi mne zajima fotovoltaika,ale moc tomu neroozumim jsem automechanik. Na burze v Chotusicich prodává někdo panely,které jsou použité a prý pracuji na plny výkon i když je pod mrakem,tedy zataženo,je to možné? Díky za odpověď. Jirka

  Odpovědět
  • Filuta

    /  28.12.2014

   Tolik se v tom nevyznám, ale slyšel jsem, že amorfní panely nejsou tak náchylné na pokles svítivosti (zamračeno). Musel by nám s tím poradit nějaký odborník.

   Odpovědět
 20. jirka Čipera

   /  28.12.2014

  Díky za odpověď,mate to zde moc hezké a jsem rad,ze i v dnešní tolik virtuální době se najdou lide,kteří něco tvoří rukama.Přejí hodně štěstí.Mám dotaz zda bych se mohl na ledacos okolo panelu zeptat abych do toho vice viděl,byl bych Vám vdecen. Jirka

  Odpovědět
 21. Trytos

   /  28.4.2015

  Zdravim, chcel by som poprosit kutilov ci by sa nepustili do niecoho takehoto ??
  https://www.youtube.com/watch?v=P0jM1UosxEI magneticke motory…. nieco o mne :) som zaciatocnik a lajik ale rad sa pustam do neprebadanich kutov (aspon premna ) zaujalo ma na vasej stranke mnoho veci a urcite sa casom pustim do nejedneho projektu, ale tento magneticky generator ma zaujal je to prekticky male, moze to byt aj v pivnici a moze to mozno vyrabat viac el. ener. ako solar a vyhodou je ze pojde nonstop .. vdaka :)

  Odpovědět
 22. Trytos

   /  28.4.2015

  no alebo druha verzia :) , popripade preco sa to nevyuziva uz dnes v kazdej domacnosti,, je to nestabilne? alebo ake rizika hrozia https://www.youtube.com/watch?v=98aiISB2DNw

  Odpovědět
 23. tomas

   /  23.8.2015

  zdravim libi se mi vase reseni ledkou taky pouzivam tyto ledky 10w alena projektor toma hacek jednorka vi ze lampa neni pripojena dleodberu sama vi ze tam neni zajima me reseni jak sistem obejit aby si nevsimal napajeni te lampy mam projekci EPSON EMP-DM1

  Odpovědět
  • Filuta

    /  24.8.2015

   Zkus hledat na netu. Já to měl jednoduché, u lampy byl malý spínač, když byla lampa vložená byl sepnutý. Já lampu vyhodil, ale spínač jsem si trvale sepnul, takže projektor si myslí, že tam lampa je. Zadej si název projektoru do youtube. Možná najdeš video jak se přímo tvůj projektor dá přestavět na LED. Prostě hledej a googluj, snad se zadaří

   Odpovědět
 24. Fil

   /  18.9.2015

  zdravim filutu a chci se zeptat kde se da sehnat ten motor na to motorove kolecko ? dekuji F

  Odpovědět
  • Filuta

    /  20.9.2015

   Kupoval jsem ho z polského obchodu, má označení MY1020ZX. Ale koukám že už ho nemají. O motoru píši v článku, tak na to mrkni.

   Odpovědět
 25. Jiří

   /  23.9.2015

  Jsem náhodný návštěvník – ale elektronikou se živím. Velmi oceňuji jakoukoli snahu vyrobit si co potřebuji (nebo co mně nadchne…). Vždy je však dobré udělat si průzkum, zda neobjevuji něco, co už přede mnou někdo udělal. A často velmi dobře. A to sice už ne tak často, ale přesto, se tací najdou, co jsou ochotni se dalšími podělit o získané zkušenosti či přenechat nějakou i klíčovou součástku.
  Typickou ukázkou ne zrovna nejšťastnějšího přístupu je zde prezentované motorové kolečko (ale zdaleka nejen to). Motorové kolečko, nazývané “Motúčko” vyrábí už asi 6 let firma Isolit Bravo. Vůbec nechci propagovat zrovna tento výrobek, ale mají na webu plno fotek a dobrému technikovi to postačí k vlastní inspiraci. Elektromotorků vhodných k tomuto účelu je na trhu plno – stačí zapátrat v oblasti elektrokol. Od minimálního výkonu 250 W až k největšímu 1000 W. Napětí od 12V do 48V. Nejvhodnější jsou ty, které v sobě planetový převod (s převodem do pomala). K motorků jsou i malé regulátory otáček, vše za pakatel…… Kdo se v tom trochu vyzná, upřednostní střídavé motorky s permanentními magnety ze vzácných zemim, které mají výbornou momentovou charakteristiku od nulových otáček…. A ve funkci regulátoru je k nim dodáván malý frekvenční měnič s velmi dobrou účinností i rukojetí pro přidávání/ubírání otáček.
  Tolik k motoru, podobně by šlo analyzovat baterie, ale není smyslem těchto řádků odradit další nadšence od záslužného snažení. Držím palce, ale lidi čtěte! Internet je plný skvělých nápadů, jen je kriticky analyzovat…..

  Odpovědět
 26. Milan

   /  26.6.2016

  Zdravím měl by jste někdo kontakt na toho pána který prodává panely v chotusicich?

  Odpovědět
 27. Alexander Schmidt

   /  12.12.2016

  Dobry den Vedeli by ste sa mi prosim ozvat na email, hladam odbornika do relacie Na chalupe ohladom solarnych kolektorov a nikde neviem najst na Vas telefonicky kontakt.

  Dakujem

  Odpovědět
 28. Vítek

   /  7.11.2017

  Dobrý den. Tento rok maturuji a chtěl bych vás poprosit o vypůjčení jednoho obrázku seriového zapojení solárních článků.

  Odpovědět

Zanechte reakci