Filutova dílna

Elektronika, vychytávky a další věci

LED světlo na kolečko

Jízda s elektrickým kolečkem v noci není moc praktická. Chtělo to nějaké osvětlení. Začal jsem přemýšlet, jak vyrobit LED světlo, které bude svítit prostorově, bude malé, výkonné a hlavně jednoduché.

Schéma

Věděl jsem,  že světlo musí svítit prostorově, takže  nepoužiji žádnou optiku, ani zrcadlovky, jen samotné LEDky. LEDky jsem zapojil co nejjednodušeji. To znamená, že dvě LEDky jsou v sérii a dvojice jsou mezi sebou paralelně, k nim dva odpory a přepínač. Jedna dioda je asi na 10V.  Dvě v sérii už na 20V a zbylé napětí (kolem 6v) se vyzáří na odporech. Toto řešení není moc chytré, zato je jednoduché, spolehlivé a konstrukčně nenáročné. Abych nesvítil stále naplno a mohl na světle ubrat, vymyslel jsem přepínání. Koupil jsem si přepínač, co má 3 polohy = 2 přepínací do stran + prostřední poloha “vypnuto”.

Napájení

Světlo je napájeno z akumulátorů kolečka. Proto neřeším spotřebu světla, protože pár watů na tak velkých akumulátorech, je zanedbatelné. Na rozvodnou krabičku jsem přišrouboval krycí, hliníkový plech, který překrývá díry po zásuvce a přepínači, které vyhořely a namontoval jsem do něj klasický napájecí konektor. Konektor je připojený přes pojistku F2,5A na svorky před relé. Světlo může svítit jak za jízdy, tak i když kolečko stojí.

Konstrukce

Doma jsem našel hliníkovou pásovinu. Ta tvoří základ těla.  Na zadní stranu jsem přišrouboval černěný chladič (chladič je ze staré grafiky, rozřezal jsme ho na 3 kusy). Na přední straně jsou po stranách dvojice LED diod. Ty jsou podložené dalším kouskem pásoviny. Umístěné jsou v rámečku a před nimi je ochranné plexisklo. Všechno dohromady přitahují k hlavní pásovině 4 šroubky. Tím, že je všechno z hliníku, je zajištěné dobré odvádění tepla.

 Montáž

Světlo se jednoduše namontuje. Stačí povolit dva šroubky na kapotě,  zasunout pod ně světlo a dotáhnout. Konektor na kablíku se zasune do zásuvky a až přepnutím přepínače se světlo zapíná. Přepnutím přepínače na jednu stranu svítí na málo, na druhou naplno.

 

 

Výkon

Výkonový rezistor jsem záměrně zvolil s vyšší hodnotou, aby při ohřátí chladiče, netekl ledkama moc vysoký proud a nedošlo k jejich zničení. Prostě je tam rezerva a proto ledky nesvítí úplně naplno. LED světlo má výkon nějakých 35W. V druhé úsporné poloze , je to jen několik watů.

Náklady

LED: 4x 10W/6500K                        300Kč

Rezistory: 3R9/20W a 39R/2W      20Kč

Přepínač: P-B069C (ON-OFF-ON)   15Kč

Konektory: klasické napájecí           30Kč

Celkem přibližně 400Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

« Předchozí příspěvek
Další příspěvek »

7 reakcíZanechte komentář: →

 1. Michal

   /  27.3.2013

  Mazec!!! Dokonalé..

  Odpovědět
 2. snoɯʎuouɐ

   /  11.4.2013

  Ale stejně nevidíš na nakládání…
  Není lepší čelovka ?

  Odpovědět
  • Filuta

    /  11.4.2013

   Pokud někomu nevadí stále nabíjet tužkové do čelovky a smíří se s malým osvětlením, pak čelovka vyhovuje. Taky mě to napadlo, ale hned jsem čelovku zavrhnul, protože málo svítí a kdo má hlídat baterky v ní, stále je dávat na nabíječku, nebo kupovat nové, pokud nejsou nabíjecí? Při nakládání do korby nevidím, ale když se postavím před kolečko, dost světla se ode mě odrazí a krásně vidím dovnitř korby. Musí se přihlédnout na ten výkon, je to nějakých 35W LED !!! To není žádná 0,5W čelovka. Takže to svítí tolik, že se i od černého oblečení má co odrazit :-)

   Odpovědět
   • Dawe

     /  30.4.2014

    Já mám doma tuto čelovku a je to bomba. Používám také držák na kolo když jezdím do práce a svítím někdy více než auta. Když jsme šli s partou naposledy do lesa na noční geocaching tak nemohli uvěřit tomu jak to svítí a kde sem to sehnal, když jejich čelovka za 2000kč nedosvítila ani na 5 metrů.

    Odpovědět
 3. zero

   /  7.11.2013

  moc pekne jen pprosim jaky typ led jste pouzil eventualne de koupit dekuji

  Odpovědět
  • Filuta

    /  9.11.2013

   Ahoj. Až dole v článku s nadpisem “náklady” píšu, které LED jsem použil a při kliknutí na nápis naskočí okno, kde jsem je koupil.

   Odpovědět
 4. Marek El

   /  20.5.2014

  Super nápad :-) Jinak takové ledky se dají sehnat jednoduše na stránce dx.com taky mám s tama pár a super :-)

  Odpovědět

Zanechte reakci